Rehabilitacja biodra

Staw biodrowy jest jednym z najważniejszych stawów w ciele człowieka. W wyniku zmian zwyrodnieniowych lub urazu, dochodzi do uszkodzeń wymagających rehabilitacji lub operacji.

Najczęściej rehabilitacja dotyczy działania po wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego.

Kiedy należy skorzystać z rehabilitacji biodra

  • problemy z biodrem w wyniku zmian zwyrodnieniowych,
  • dolegliwości bólowe w obrębie biodra,
  • ból biodra podczas chodzenia, wchodzenia na schody lub codziennych czynności,
  • zwichnięcie biodra lub biodro wiszące,
  • przed lub po zabiegu alloplastyki biodra,
  • przed zabiegiem wszczepienia endoprotezy biodra,
  • po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra.

W naszej placówce do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, a ponadto korzystamy z innowacyjnej technologii INDIBA® Activ, znacznie przyspieszającej efekty terapii.

Technologia INDIBA® Activ jest też doskonałym wsparciem rehabilitacji stawu biodrowego przed i po operacji:

  • przed zabiegiem — lepsze przygotowanie tkanek i szybsze gojenie,
  • po zabiegu — rehabilitację można rozpocząć od razu po zabiegu, aby przyspieszyć gojenie tkanek. Użycie technologii INDIBA® Activ pozwala na pracę bezpośrednio na bliźnie, dzięki czemu możemy uzyskać szybsze efekty w powrocie do sprawności.

Na czym polega rehabilitacja biodra w Katowicach, w Centrum Aktywnej Rehabilitacji SALVEO?

Biodro jest jednym z największych stawów w ludzkim ciele, który pełni istotną rolę w utrzymaniu równowagi, chodzeniu i wykonywaniu różnych czynności. Jego rehabilitacja to proces przywracania funkcji stawu biodrowego po urazach, operacjach lub w schorzeniach. Główne cele fizjoterapii biodra to:

  • zmniejszenie bólu,
  • zwiększenie zakresu ruchu,
  • wzmocnienie mięśni,
  • poprawa równowagi i stabilności,
  • przywrócenie funkcji chodu poprzez poprawę techniki, korygowanie ewentualnych wad postawy i optymalizację wzorców ruchowych.

Podczas rehabilitacji biodra fizjoterapeuci pracują indywidualnie z pacjentem, dostosowując terapię do jego potrzeb. Ważne jest, aby proces był prowadzony pod nadzorem wykwalifikowanego rehabilitanta, który ewentualnie zmodyfikuje program do konkretnych warunków pacjenta i będzie monitorować postępy w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

W jakich przypadkach przeprowadzana jest rehabilitacja stawu biodrowego?

Rehabilitacja biodra może być przeprowadzana w różnych sytuacjach, ponieważ obejmuje szereg kompleksowych działań, które pomagają pacjentom w powrocie do sprawności. Bardzo często ma zastosowanie po zabiegach operacyjnych; np. rehabilitacja po endoprotezie biodra jest konieczna, aby przywrócić pełną funkcję stawu. Może to obejmować zarówno okres pooperacyjny w szpitalu, jak i dalszą pracę z rehabilitantem w warunkach ambulatoryjnych.

Bardzo często wdrażana jest także rehabilitacja po złamaniu biodra. Tak jak wspomniano wcześniej, terapia sprawdza się także w przypadku schorzeń stawu biodrowego. Zaliczyć można do nich m.in. dysplazję, zwyrodnienie lub zapalenie. Ponadto jeśli pacjent cierpi na przewlekłe problemy z biodrem, takie jak ból stawu biodrowego, ograniczony zakres ruchu lub niestabilność, rehabilitacja może być stosowana jako długoterminowe podejście do zarządzania tymi problemami.

W jakich problemach z biodrem możesz się do nas zgłosić?

Realizujemy:

Jakie są metody rehabilitacji biodra?

Istnieje wiele różnych metod rehabilitacji biodra, które mogą być stosowane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. Jej podstawowym elementem są specjalnie dobrane ćwiczenia, które mają na celu poprawę siły, zakresu ruchu i stabilności stawu biodrowego. Mogą to być ćwiczenia oporowe, rozciągające, równoważne oraz stabilizacyjne.

Rehabilitanci opracowują spersonalizowany program dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Gdy doskwiera m.in. ból biodra, rehabilitacja może obejmować także terapię manualną, czyli: mobilizacje stawowe, manipulacje, masaż tkanek miękkich i rozciąganie, co przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Zastosowanie mogą mieć także: elektroterapia — elektrostymulacja mięśni, terapia ultradźwiękowa bądź prądami interferencyjnymi, krioterapia i termoterapia, a także Indiba Activ.

Ile trwa rehabilitacja na biodra?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o czas trwania terapii, ponieważ rehabilitacja przy zwyrodnieniu biodra, po operacji czy urazie oraz jej postępy mogą różnić się w zależności od wielu indywidualnych czynników. Uśredniając jednak w przypadku prostych urazów biodra lub zabiegów, proces rehabilitacji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Mając do czynienia z bardziej złożonymi operacjami lub przewlekłymi schorzeniami biodra, terapia może zająć więcej czasu — od kilku miesięcy do roku lub dłużej.

Ważne jest, aby pacjent podążał za zaleceniami lekarza, rehabilitanta oraz regularnie uczestniczył w sesjach rehabilitacyjnych. Ścisła współpraca i regularne monitorowanie postępów mogą pomóc w osiągnięciu optymalnych wyników rehabilitacji biodra w najszybszym możliwym czasie.