Czym tak w ogóle jest fizjoterapia uroginekologiczna i kogo może objąć swoim działaniem?
W skrócie – to dział fizjoterapii skupiający się głównie na leczeniu zachowawczym przypadków związanych z zaburzeniem funkcjonowania mięśni w obrębie przepony miednicy, czyli w obszarze dolnej części jamy brzusznej oraz krocza.
Ścisła współpraca z dziedzinami medycyny takimi jak ginekologia, urologia oraz położnictwo przekłada się na kompleksowe podejście do problemów pacjentek.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny pod swoje skrzydła zabierze między innymi:
Twój fizjoterapeuta uroginekologiczny w zależności od dysfunkcji, powinien odpowiednio przeprowadzić diagnostykę, dobrać metody leczenia, przygotować plan terapeutyczny, nauczyć Cię „obsługi” Twoich mięśni krocza, skorygować postawę, wyedukować w zakresie zachowań dnia codziennego, wpływających na Twoją przeponę miednicy, zalecić „zadania domowe”, które sumiennie odrobisz w domu oraz kontrolować efekty pracy.
Fizjoterapia uroginekologiczna to jedna z dziedzin fizjoterapii, rehabilitacji. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem mięśni dna miednicy oraz zaburzeń funkcjonowania układu moczowo-płciowego. Stanowi rozwiązanie dla u kobiet oraz mężczyzn. W czasie jej trwania wykorzystywane są różne techniki terapeutyczne. Wdrażana jest także edukacja pacjentów na temat higieny życia i działań, które mogą wpłynąć na zdrowie układu moczowo-płciowego.
W czasie pierwszego spotkania specjalista wykonuje badania, które pozwalają na ocenę funkcji mięśni dna miednicy, a następnie dobiera odpowiednie ćwiczenia i metody terapeutyczne, które pomogą poprawić kondycję mięśni i zwiększyć ich siłę oraz wytrzymałość. Fizjoterapia ginekologiczna może znacząco pomóc pacjentom z wieloma różnymi problemami.
Terapia uroginekologiczna jest wskazana w przypadku różnych zaburzeń, takich jak:
Warto zaznaczyć, że są to tylko wybrane, popularne wskazania do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego czy fizjoterapeutki uroginekologicznej. Jakiekolwiek problemy z mięśniami dna miednicy oraz układem moczowo-płciowym, warto skonsultować ze specjalistą, aby ocenić, czy fizjoterapia może pomóc w danym przypadku.
Terapia uroginekologiczna może przynieść wiele korzyści dla pacjentów. Przede wszystkim zauważalne są zmniejszenie bólu miednicy, a także poprawa kontroli nad mięśniami w tym obszarze ciała — wpływa ona na prawidłowe wydalanie moczu i stolca, zmniejsza ryzyko jego nietrzymania oraz poprawia funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. W przypadku dysfunkcji seksualnych fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w polepszeniu tego obszaru życia. Warto także zaznaczyć, że dzięki terapii i jej efektom, pacjenci mogą odczuć poprawę samopoczucia.
Fizjoterapia uroginekologiczna w Katowicach jest szczególnie popularna wśród kobiet ciężarnych i w połogu. Nic w tym dziwnego, ponieważ rehabilitacja ginekologiczna może być bardzo pomocna w tym czasie. W okresie ciąży terapia może pomóc we wzmocnieniu mięśni dna miednicy, co wpływa na uniknięcie urazów podczas porodu i przyspiesza proces gojenia się po nim. Ćwiczenia mięśni Kegla, oddechowe i techniki relaksacyjne mogą również pomóc kobietom w ciąży w odpowiednim przygotowaniu się do porodu. Ponadto fizjoterapeutka uroginekologiczna może zalecić pozycje porodowe, które umożliwią łatwiejsze i szybsze przyjście dziecka na świat.
Fizjoterapia po porodzie, w okresie połogu, może wspomóc osłabione lub uszkodzone mięśnie dna miednicy, które bardzo często są powodem nietrzymania moczu, bólu miednicy oraz zaburzeń seksualnych. Fizjoterapia uroginekologiczna pozwala na wzmocnienie mięśni i przywróceniu ich funkcji. Zazwyczaj w tym celu opracowuje się indywidualny program ćwiczeń, który pozwoli na osiągnięcie zadowalających rezultatów.