Logopeda to specjalista zajmujący się terapią dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy zmagają się z zaburzeniami wymowy. Wśród problemów, z którymi najczęściej zgłaszają się osoby do logopedy, można wymienić seplenienie, jąkanie, rotacyzm, a także mowa cicha lub niewyraźna.
Niezwykle ważne w terapii logopedycznej jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń, a także, w przypadku dzieci i młodzieży, współpraca pomiędzy dzieckiem, logopedą i rodzicami. Zadaniem specjalisty w tej dziedzinie jest zarówno zdiagnozowanie problemów związanych z mową, jak i dotarcie do ich podłoża. Znając przyczynę powstawania trudności artykulacyjnych, znacznie łatwiej jest usunąć daną wadę.
Nazywam się Aneta i jestem logopedą oraz neurologopedą. Specjalizuję się w profilaktyce oraz terapii zaburzeń mowy i komunikacji, pracując zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Doświadczenie zawodowe zdobywałam w gabinetach logopedycznych, gdzie stosowałam metodę neurobiologiczną, która koncentruje się na kompleksowej terapii funkcji poznawczych. Obecnie pracuję jako logopeda w swoim gabinecie logopedycznym oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej w Katowicach, prowadząc diagnozę i terapię logopedyczną.
W swojej praktyce zajmuję się terapią pacjentów z zaburzeniami miofunkcjonalnymi, dysfunkcjami narządu żucia, problemami z oddychaniem, takimi jak chrapanie czy nawykowy oddech przez usta, a także wadami wymowy. Moje podejście do pacjentów jest holistyczne i indywidualne, dążąc do stymulowania wszystkich funkcji poznawczych, aby zapewnić harmonijny rozwój. Dążę do tego, aby każdy pacjent, niezależnie od wieku, czuł się komfortowo podczas terapii.
Współpraca z dorosłymi pacjentami, w tym prowadzenie terapii wad wymowy, korekty niewłaściwej pozycji spoczynkowej języka oraz terapii jąkania, stanowi dla mnie cenne doświadczenie i daje mi dużo satysfakcji. Regularnie poszerzam swoją wiedzę i umiejętności, uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach, aby jak najlepiej wspierać moich pacjentów.
Wyszukując w internecie hasło logopeda Katowice, można znaleźć wiele gabinetów, jednak warto wybrać takiego specjalistę, który cieszy się dobrymi opiniami. Szczególnie ważne w przypadku terapii młodych pacjentów jest odpowiednie podejście do dzieci, aby chętnie uczestniczyły w zajęciach, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie na efekty.
Dzięki rozwojowi nauk takich jak logopedia oraz neurologopedia wiadomo, że warto zabrać na wizytę konsultacyjną nawet bardzo małe dziecko. W przypadku niemowląt specjalista ocenia napięcie mięśniowe narządów artykulacyjnych i mięśni twarzy.
Jeśli występują problemy ze ssaniem, połykaniem, czy gryzieniem, konieczne jest sprawdzenie wędzidła podjęzykowego. Ponadto logopeda może dokonać oceny zanikania odruchów niemowlęcych. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto wybrać się z niemowlęciem do logopedy nawet jeśli nie dostrzegamy niczego niepokojącego w jego rozwoju.
W przypadku nieco starszych dzieci należy zwracać uwagę na ich rozwój pod względem mowy już od ukończenia pierwszego roku życia. Pomoc logopedy może okazać się niezwykle cenna, jeśli:
To tylko kilka przekładów sytuacji, które powinny spowodować, że rodzice zabiorą swoje dziecko do specjalisty. Problemów z wymową u małych i starszych dzieci może być znacznie więcej. Jeśli więc cokolwiek w wymowie lub budowie narządów artykulacyjnych dziecka niepokoi jego rodziców, powinni oni poszukać wsparcia logopedy.
Gabinet logopedyczny Katowice to miejsce, w którym fachową pomoc mogą otrzymać także dorośli. Specjalista w tej dziedzinie może rozwiązać problemy związane z wymową osobom w każdym wieku.
Kiedy do logopedy powinna wybrać się dorosła osoba? Otóż dorośli najczęściej zgłaszają się do logopedy z wadami zgryzu, które negatywnie wpływają na ich wymowę, a także szeroko rozumianymi trudnościami komunikacyjnymi, które mogą stanowić blokadę w życiu codziennym i zawodowym.
Neurologopeda specjalizuje się w terapii zaburzeń mowy oraz języka, które są efektem uszkodzeń nerwowych. Najczęściej neurologopeda Katowice przyjmuje w swoim gabinecie osoby m.in. z afazją, porażeniem mózgowym, czy autyzmem. Terapia tego typu jest pomocna także w przypadku pacjentów, którzy są w trakcie rehabilitacji po przebytym udarze mózgu, lub niedotlenieniu.
To, czym zajmuje się logopeda, wyjaśniliśmy już na samym początku. Problemy z mową, z jakimi zmagają się pacjenci logopedy i neurologopedy mają wobec tego zupełnie inne podłoże, dlatego potrzebne jest odmienne podejście. Warto jednak pamiętać, że dobry logopeda niejednokrotnie jest również neurologopedą.
Często pojawia się pytanie, czy do logopedy trzeba mieć skierowanie? Chcąc skorzystać z pomocy specjalisty w ramach NFZ, tak. Aby jednak uniknąć niedogodności w postaci długotrwałego oczekiwania na pierwszą wizytę, warto zdecydować się na konsultację w prywatnym gabinecie.
Drugą kwestią jest to, czy logopeda to lekarz. Odpowiedź jest prosta, logopeda oraz neurologopeda nie są lekarzami, niemniej posiadają oni szeroką wiedzą dotyczącą anatomii człowieka i pracy jego mózgu.