AKUPUNKTURA UCHA czyli czym jest aurikuloterapią i kiedy z niej korzystać

AKUPUNKTURA UCHA czyli czym jest aurikuloterapią i kiedy z niej korzystać

Aurikuloterapia to metoda znana i wykorzystywana od wieków w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Co ważniejsze, udokumentowana naukowo dziedzina medycyny i bardzo często praktykowana przez lekarzy.

Wyobraź sobie, że na małżowinie znajdują się receptory wszystkich układów i części ciała, taka mała mapa ciała. Stymulując, poprzez użycie małych igieł, specyficznych punktów ucha, oddziałujemy na poszczególne narządy i problemy z nimi związane. Aurikuloterapia należy do tzw. mikrosystemu, pozwalającego wpływać na nasz organizm poprzez reakcje odruchowe, czyli za pośrednictwem układu nerwowego.

Stosowanie aurikuloterapii:

  • jako samodzielny zabieg – doskonale sprawdza się w nagłych wypadkach,
  • jako zabieg wspomagający w innych dowolnych metodach leczenia, takich jak fizjoterapia, terapia pożywieniem, leczenie farmakologiczne – zwiększając i potęgując ich skuteczność działania. Najlepsze i długofalowe efekty osiąga się oczywiście łącząc kilka metod postępowania jednocześnie.

JAK WYGLĄDA ZABIEG AURIKULOTERAPII

  1. Pierwsza sesja obejmuje wywiad i diagnozę.
  2. Pojedyncza sesja aurikuloterapii trwa od 20 do 30 minut.
  3. Terapeuta może stymulować pożądane punkty lecznicze za pomocą masażu (akupresura), lasera, prądu lub wykorzystać bardzo cienkie igły akupunkturowe. 
  4. Zazwyczaj w trakcie jednego zabiegu stymulowanych jest ok. 5 punktów na uchu.
  5. Często przyklejane są też plastry z bardzo krótkimi igiełkami, turmaliną, ziarnami Vacaccarii, ziarnami gorczycy czy kulkami magnetycznymi Gaussa do samodzielnej stymulacji w domu, celem przedłużenia i wzmocnienia efektu zabiegu.
  6. Ilość i częstotliwość zabiegów uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, czasu jej trwania, współistniejących schorzeń oraz czy łączymy ją z innymi metodami leczenia.
  7. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie od 4 do 6 sesji w przypadku mniej nasilonych schorzeń i od 8 do 12 w przypadku cięższych.
  8. Częstotliwość wykonywanych zabiegów to od kilku w tygodniu do jednego raz na dwa tygodnie.

W jakich schorzeniach i obszarach pomaga aurikuloterapia:

  • Alergologia (katar sienny, astma oskrzelowa, wypryski alergiczne, pokrzywka).
  • Andrologia (impotencja, przerost prostaty).
  • Dermatologia (trądzik, wyprysk skórny – egzema, bielactwo, półpasiec).
  • Endokrynologia (choroby tarczycy, nadnercza, cukrzyca).
  • Gastroenterologia (nieżyt żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa, niestrawność, kolka jelitowa, zaburzenia pasażu jelitowego, ból zęba).
  • Ginekologia (niepłodność, mięśniaki macicy, torbielowatość jajników, oziębłość płciowa, bolesne miesiączki, nieregularne cykle menstruacyjne, menopauza).
  • Zaburzenia psychiki (depresja, znerwicowanie / agresywność, bezsenność).
  • Reumatologia, ortopedia (choroba zwyrodnieniowa stawów, kręcz szyi, rwa kulszowa, skolioza, zespół kanału nadgarstka, bóle pięt, kolan, barku).
  • Układ sercowo-naczyniowy (nadciśnienie tętnicze, żylaki podudzi, hemoroidy, bóle głowy).
  • Urologia, nefrologia (moczenie nocne, niewydolność nerek, kamica dróg moczowych).
  • Ogólna poprawy formy (ogólny dobrostan fizyczny i psychiczny, odchudzanie, palenie tytoniu i inne nałogi).

Akupunktura ucha jest bardzo skuteczną, a jednocześnie nieposiadającą skutków ubocznych formą terapii.

Jeśli masz problemy w którymś z wymienionych obszarów, zapraszamy do kontaktu. Nasi fizjoterapeuci na pewno dobiorą dla Ciebie indywidualną terapię.